Kazachstan – jak wypożyczyć samochód? – informacje praktyczne
Mam nadzieję, że we wcześniejszym wpisie znaleźliście wszystkie najistotniejsze informacje praktyczne, które zdecydowanie pomogą Wam w organizacji wyjazdu na własną rękę do Kazachstanu.
Pozostała tylko jedna kwestia – dotycząca wynajmu samochodu. Już wspominaliśmy, iż podróżowanie autostopem czy lokalnym transportem jest możliwe jednakże w naszym przypadku nie dałoby nam takiej niezależności. Dodatkowo podróżowaliśmy z dzieckiem więc zmienia to nasze podejście.
Wynajmowaliśmy do tej pory samochód tylko w Europie więc doświadczenia poza naszym kontynentem nie mamy.
A temat nie jest prosty głównie z kilku powodów.
1. Ruch zwłaszcza w Ałmaty jest ogromny. Jazda wymaga wprawy. Cały czas się zastanawiamy w jaki sposób kierowcy otrzymali tam prawo jazdy. Nie używają kierunkowskazów, zatrzymają się w każdym miejscu, wyprzedzają na trzeciego, nie znoszą wpuszczać innych i tak dalej.
Jazda w Ałmaty wymaga wprawy i nie należy do najłatwiejszych. Liczne kolizje są na porządku dziennym. Oczywiście automatyczna skrzynia biegów może początkowo niewprawnego kierowcy nieco deprymować. Łukaszowi po kilku godzinach jazdy udało się nie szukać lewarka zmiany biegów czy zostawić lewą nogę w spokoju.
2. Drogi poza tzw. głównymi szlakami są w opłakanym stanie. Jak mamy zwykłą szutrówkę to jeszcze nie jest źle, ale przeważnie droga usiana jest dziurami, koleinami i to naprawdę sporymi. Do tego jeżeli chcemy zwiedzić np.; góry Aktau czy jezioro Tuzcol samochód z napędem 4×4 jest obowiązkowy. Weźcie również pod uwagę że w sezonie wiosennym czy po ulewnych deszczach należy być ostrożnym wjeżdżając do kanionów czy na piaszczyste dróżki.
3. Kontrole policji zwłaszcza w mieście, ale też na uczęszczanych trasach są bardzo częste. Słyszeliśmy wiele historii, które zawsze kończyły się daniem łapówki. My na szczęście tego nie przeżyliśmy. Tylko raz na tamie przy Kapszagaj, gdzie standardowe są sprawdzane wybrane samochody, zostaliśmy zatrzymani. Policjant wyłapywał wynajęte brudne auta. Co nie jest trudne bo rejestracje z wypożyczalni mają żółte rejestracje. Nasze auto było ubłocone, ale standardowo, jak po przejechaniu po kilku głębokich kałużach. Chwila niepewności i zostaliśmy puszczeni wolno. Zapewne brak komunikacji w języku rosyjskim, zniechęcił kontrolera.
Ograniczenia w mieście to 50 km/h. Poza miastem do 90 i drogi szybkiego ruchu to 11o km/h. Jeśli na trasie szybkiego ruchu macie nagle ograniczenie do 60- 70 km/h to możecie być pewni, że za zakrętem stoją. Jeśli jedziecie trasą przez miasto, pomimo że jest odgrodzone od drogi barierkami to zwolnijcie do 50 km/h. Nie wiemy w jaki sposób policjanci dokonują pomiaru bo suszarek nie widzieliśmy, ale nie przeszkadzało im to w zatrzymywaniu szybciej jadących pojazdów.
4. Cena – wynajem samochodu 4×4 nie należy do taniej przyjemności. Do tego liczba wypożyczalni jest mała. Głównie są to lokalne firmy, których strony dostępne są tylko w języku rosyjskim. Oprócz tego warunki umowy zawierają dodatkowo punkty.
Gdy zdecydujecie się na wynajem samochodu zdecydowanie polecamy samochód 4×4. Automatyczna skrzynia biegów na niektórych trasach zdecydowanie również pomoże. I oczywiście podróż samemu bez kierowcy, gdyż to my decydujemy gdzie jedziemy i na jak długo zostajemy.
Jeśli nie uda nam się potwierdzić autka na nasz urlop można spróbować złapać kierowcę na lotnisku. Dniówka takiej usługi to koszt nieco powyżej wynajęcia samego auta z wypożyczalni. Oczywiście dobrym zwyczajem jest zapraszanie na posiłek oraz nocleg naszego kierowcy. Niestety są to zazwyczaj wygodne auta osobowe nieprzystosowane do jazdy ekstremalnej, nie dojedziemy z takim kierowcą w mniej dostępne miejsca. Nie liczcie również na to że kierowca mówi cokolwiek po angielsku.
Nasze najgorsze drogi to:
– Altyn Emel – góry Aktau – 80 km w jedną stronę; śpiewająca wydma – 40 km w jedną stronę, droga gruntowa, koleiny i czasami kamienie
– jezioro Kandy – najtrudniejsza; przejazd przez rzekę, dziury, ogromne kałuże i trasa 12 km pokonana w około godzinę
– jezioro Tuzcol – szutrowa droga z koleinami i dziurami
– solna rzeka – oj było tam błoto i to niezłe- trudności nawigacyjne
– petroglify Tamgaly w Altyn Emel – 10 km koszmaru, prędkość 5 km/h. Nie zdecydowaliśmy się jechać dalej. Za daleko, ciężko z informacja jak tam trafić a widoki nie do końca takie jakie byśmy po tak ciężkiej trasie oczekiwali.
tatnie
Gdzie i za ile wynająć samochód?
Jak wspominałam Kazachstan dopiero się rozwija turystycznie. Nie znajdziemy na tą chwilę na miejscu aż tak wielu międzynarodowych wypożyczalni jak Hertz czy Avis. Wyszukiwarki typu rentalcars.com działają ale ceny też są wysokie.
My korzystaliśmy z oferty Vladex (strona w języku rosyjskim). Kontakt mailowy głównie z Nickiem – pracownikiem firmy jest bardzo sprawny i co najważniejsze po angielsku.
Szukając wypożyczalni należy wziąć pod uwagę:
1. Termin wyjazdu – oczywiście w wakacje cena jest wyższa i ilość dostępnych samochodów zmniejsza się w trybie ekspresowym. Zajmijcie się tym z wyprzedzeniem bo samochodów zwłaszcza 4×4 nie jest za dużo. Spotkaliśmy Polaków, którym wszyscy odmówili i musieli skorzystać z oferty z kierowcą to dość mocno nadszarpnęło ich budżetem.
2. Limit kilometrów – wiele wypożyczalni obsługuje tylko w Almaty, nie pozwalając wyjechać więcej niż 30 km za miasto. Nasza wypożyczalnia oferowała limit 300 km na dzień czyli 4200 km za cały pobyt. Zrobiliśmy ponad 2500 km.
3. Warunki umowy – oczywiście musicie mieć w cenie pełnie ubezpieczenie, wiedzieć o dodatkowych kosztach.
4. Forma płatności – najczęściej w gotówce. Odbierając samochód na lotnisku warto dogadać się aby płatność dokonać w mieście z powodu niekorzystnego kursu wymiany walut na lotnisku. Dzięki temu nie stracicie na początku jeszcze więcej pieniędzy.
WAŻNE!!! Nie zapomnijcie o wyrobieniu międzynarodowego prawa jazdy międzynarodowe prawo jazdy Czas oczekiwania to około 2-3 tygodni. Wybieramy opcję Wiedeńską (min. dla Kazachstanu oraz Kirgistanu)
Pomocna może być nawigacja na system android oraz OIS o nazwie SYGIC. Działa offline, i większość tras czy dróżek jest na niej widoczna. Mapy krajów zapisujemy w pamięci telefonu. Jest gratis!!!
Coś co może nam umilić podróż w niedostępnych miejscach to muzyka w samochodzie, niestety poza miastem ciężko złapać jakąkolwiek stację. A jak już coś gra to chińska propaganda. Warto więc zabrać muzę na mp3 czy małe głośniczki podłączone do telefonu z naszą muzyką. No i nie zapomnijcie przejściówek z zapalniczki w samochodzie na wasz kabel, który podłączycie do telefonu! Power banki też bardzo się przydadzą!
Ceny za wynajem w naszej wypożyczalni to:
Samochód osobowy – 12 000 KZT za dzień
Samochód 4×4 – 17 000 KZT za dzień
Dojazd do lotniska – 5 000 KZT
Zezwolenie na wyjazd do Kirgistanu – 50 000 KZT
Kaucja – 50 000 KZT
Myjnia – 1500 KZT za osobówkę, 3000 KZT za 4×4
Ceny wysokie dla pary, ale jeśli zbierzecie się w cztery osoby to zawsze jest taniej chociaż niektóre odcinki lepiej pokonywać bez nadmiernego balastu 🙂
Podobał Ci się wpis? Dołącz do Nas na Facebooku, gdzie znajdziesz bieżące relacje i zdjęcia. Jesteśmy bardzo ciekawi co myślisz. Będzie nam bardzo miło jeżeli klikniesz „lubię to”, zostawisz komentarz lub prześlesz post w świat.
Zapraszamy Byle-na-chwile 🙂
Dzięki za wyczerpujące info i kosztorys, bardzo się przyda! Rozumiem, że polecacie odebrać samochód na lotnisku w Almaty, żeby nie przebijać się przez miasto. W takim razie najpierw płaciliście w mieście, po czym udaliście się na lotnisko np. następnego dnia? I czy w cenie wynaju tej konkretnej wypożyczalni jest już wliczone pełne ubezpieczenie (stłuczki, ale też szyby i obicia kamieniami)? I czy kaucje też zatrzymują w gotówce aż do zwrotu samochodu? :O Też mamy tylko doświadczenie z typowymi wypożyczalniami w Europie czy Ameryce Pół, także choćby płatnośc gotówką to już coś poza normą i wymaga zaplanowania. 🙂
Dzięki za komentarz.
My odebraliśmy na lotnisku od razu po przylocie, gdyż i tak mieliśmy cały dzień przed sobą. Chcieliśmy jak najszybciej zrobić potrzebne zakupy i zwiedzić miasto. Ta przyjemność oczywiście nas kosztowała 5000 KZT więcej. Nie wiem jak jest w innych wypożyczalniach.
Wynajem miał również wliczone pełne odszkodowanie. ALe gdybyśmy przyjechali z wyraźnie zarysowanym samochodem wówczas byłby problem z oddanie kaucji. Płatność rzeczywiście jest gotówką ale dla nas nigdy to nie był problem bo przeważnie zawsze jeździmy z jej zapasem. Chyba starej daty jesteśmy 🙂
Jak masz jeszcze pytania to oczywiście odpowiemy.
W kazachstanie jeszcze nie korzystałem z opcji wynajmu samochodów 🙂 zdarzało się w krajach Europy, ale ta wiedza na pewno będzie przydatna. Dzięki za ten wpis
To my się cieszymy, że wpis się przydał 🙂
Dzięki za wpis, właśnie przymierzam się do zakupu biletów do Kazachstanu. W cenach napisaliście „Zezwolenie na wyjazd do Kirgistanu – 50 000 KZT”, czy to oznacza, że wypożyczonym samochodem mogę przejechać przez granicę z Kirgistanem?
Cześć Magda,
zgadza się. Moglibyśmy przejechać do Kirgistanu po wykupieniu dodatkowego zezwolenia w wypożyczalni. Pozdrawiam
Cześć! Mam pytanie do wypożyczenia samochodu, chce skorzystać z tej wypożyczali. Czy musieliście podawać miejsca do jakich będziecie jechać i mieliście jakies ograniczenia narzucone od wypożyczalni?
Cześć,
nie podawaliśmy informacji gdzie jedziemy, a ograniczenia dotyczyły limitu kilometrów – 300 km na dzień.
Pozdrawiamy 🙂
czy ceny sa w walucie Tenge i czy na miejscu mozna kupic tenge posiadam funty szterlingi .Dziekuje za wasz pomocny wpis
Ceny są w tenge. Jeżeli chodzi o wymianę funtów to w Ałmatach pewnie byłaby taka możliwość ale poza raczej nie. Proponuje dopytać się np. w miejscu gdzie będziecie zamawiać nocleg lub wypożyczać samochód.
Hej, super wpis. Na pewno będzie pomocny w wyprawie. Mam pytanie, czy full ubezpieczenie jest wydawane automatycznie czy trzeba je dokupić bo jakoś na ich stronie nie mogę tego ogarnąć?
Witam, ubezpieczenie full było w cenie choć były tam dodatkowe informacje (np. limit kilometrów etc). Najlepiej poprosić o przesłanie warunków ubezpieczenia. Może coś się zmieniło. Wspaniałej podróży życzymy 🙂